WZORCE RAS I ICH HISTORIA

KRAJ POCHODZENIA:Niemcy

aaaaahhhania

Waga 1,5 -3,2 kg
Wysokość w kłębie ok. 22cm
Uszy stojące w kształcie litery V
Umaszczenie trójkolorowe najlepiej o symetrycznym umaszczeniu- ideał wzorca łapki białe

Tułów:

Bardzo zwarty, partia lędźwiowa dobrze uformowana, linia grzbietu prosta. Kufa niezbyt długa,Umaszczenie szaty tułowia: raczej białe lub stalowo białe, albo prawie całkowicie stalowe lub czarne, bez odcienia brązu. Włos na klatce piersiowej, brzuchu i nogach w kolorze czystej bieli. Umaszczenie głowy : biało-stalowo-złote, rozmieszczone symetrycznie.: Głowa raczej mała i płaska ,czaszka niezbyt okrągła. Nos całkowicie czarny. Włos na głowie długi ,w kolorze biało- stalowo- złotym, ubarwienie symetryczne.

Oczy:

Średniej wielkości, ciemne i błyszczące, o bystrym i inteligentnym wyrazie; rozmieszczone w sposób umożliwiający patrzenie wprost; z ciemną obwódką. Nie powinny być zbyt wypukłe. Okrywa włosowa : jedwabista, bez podszerstka , na środku grzbietu przedziałek- włosy powinny okrywać ciało w 2/3 jego wysokości lub w całości. Niedoskonałości: Wszelkie różnice odbiegające od standardów tej rasy; jasne ubarwienie oczu lub obwódek oczu; jasne ubarwienie nozdrzy. Uszy załamujące się, tyło lub przodozgryz,zgryz cęgowy. Faliste lub pokręcone włosy(loki)

Zęby: prawidłowy zgryz nożycowy,uzebienie pełne -u szczeniąt 28 zebów mlecznych ,po wymianie 42 zęby stałe

Na mocy przepisów wprowadzonych w roku 2002 wszelkie obcinanie ogona lub uszu u biewera jest w Niemczech nielegalne. Także USA wprowadza ten zakaz w życie .Każdy przedstawiciel tej rasy prezentowany na wystawach w Stanach Zjednoczonych , Niemczech i Polsce musi być w stanie naturalnym. Psy z obciętymi uszami lub ogonem będą dyskwalifikowane.

W Polsce rasę prowadzi Polski Klub Psa Rasowego oraz Polska Federacja Kynologiczna obie organizacje są członkami ACE

TROCHĘ HISTORII

Oto Państwo Gertruda i Werner Biewer, którzy zapoczątkowali Biewer Yorkshire Terier

panstwo_bierwerAnalizując dokumentacje państwo Biewer zakupili swoje pierwsze yorkshire terier z Anglii. Trudno określić dokładnie rok oraz ilość sztuk zakupionych do hodowli z pewnoscią było ich kilka.Wśród zakupionych yoreczków kluczowa sprawę odgrywa jedna para yorkshire terier. Po około 20 latach hodowli ze skojarzenia psa yorkshire terier Streamglan Richard i suki yorkshire terier Streamglan Flora urodził sie śliczny pieseko imieniu Muccu vom Friedheck, oto on:

foto_1

Jak widac Muccu ma troche znaczeń białych-pasma. Ze skojarzenia Muccu von Friedheck oraz suki Iwy von Friedheck narodził się Darling vom Friedheck. Oto on:

Suczka z hodowli biewer Fru fu Friedheck, oto ona:

Skojarzenie tej pary dało 3 szczenieta o umaszczeniu trójkolorowym były nimi 3 suczki:

- Schneeflockchen vom Friedheck ur.21-01-1984
– Grand POM PON von Friedheck ur.27-08-1984
– Shneflocke von Friedheck data urodznie nieznana

oto suczka Schneeflockchen vom Friedheck nazywana śnieżynką

foto_3

Ponieważ zauważono ze Darling niesie gen recesywny panstwo Biewer pokryli nim inne swoje suczki z tych skojarzeń równiez urodziły się trójkolorowo umaszczone szczenięta. Snieżynka została skojarzona z jednym z braci po innej matce i tym sposobem uzyskano utrwalony gen bialego włosa u yorka którego nazwano biewerem od nazwiska hodowcy. Pierwsze biewery zostały zrejestrowane jako zły kolor włosa i otrzymały status niehodowlanych.Jednakże pan Biewer szukał akceptacji w innym klubie .Allgemeiner Club der Hundefreunde Deutschland eV uznał i zarejestrował nowa odmiane Yorkshire teriera.

W roku 1989 został zapisany pierwszy wzorzec rasy dla Biewer Yorkshire Teriera. Z wielką pasją i oddaniem dbali o to, by nie krzyżowano innych osobników (mam tu na myśli również inne rasy), aby uzyskać czystość rasy Biewer. Ich zasługą jest to, że ta rasa stała się popularna i coraz bardziej znana w całym świecie.

Od 2006 roku rasa ta zawitała do Polski, ciesząc się coraz większym zainteresowaniem. Niestety pan Werner Biewer zmarł w roku 1997, a jego żona Gertrud zaprzestała hodowli i całkowicie poświęciła się swoim pupilom. Mieszka w Solms/Wetzlar. Ten kto kupi psiaka tej rasy od PRAWDZIWEGO hodowcy, będzie miał samą radość z niego, gdyż jest to rasa relatywnie „nowa”, wyhodowana na osobnikach zdrowych fizycznie i psychicznie, bez znamion chorobowych, tak dobrze znanych niektórym właścicielom Yorków.

Celem PRAWDZIWYCH hodowców było bowiem stworzenie pieska silnego, o mocnej psychice, zrównoważonego, wesołego, wolnego w przyszłości od cierpienia, bólu, nadmiernego lęku i innych „Yorkowych anomalii”.

A oto piękne yoreczki Państwa Biewer:

foto_5

Pan Biewer

 

KRAJ POCHODZENIA : Wielka Brytania.

PolciaBydgoszcz

DATA PUBLIKACJI OBOWIĄZUJĄCEGO STANDARDU : 29.10.2003.

UŻYTKOWANIE : Terier.

KLASYFIKACJA FCI : Grupa 3 teriery sekcja 2 teriery miniaturowe (do towarzystwa). Próby pracy nie są wymagane .

WYGLĄD OGÓLNY : Pies długowłosy, o prostej sierści, opadającej po obu bokach tułowia, z przedziałkiem biegnącym od nosa do koniuszka ogona. Sylwetka jest opływowa i zwarta. Nosi się dumnie. Ogólnie powinien wydawać się proporcjonalny i energiczny.

ZACHOWANIE I CHARAKTER : Miniaturowy terier do towarzystwa, żywy i inteligentny. Pełen animuszu, o zrównoważonym usposobieniu.

GŁOWA

MÓZGOCZASZKA : Mózgoczaszka raczej niewielka i płaska, nie powinno być uwypuklenia ani krągłości.

TRZEWIOCZASZKA :

Trufla nosowa : czarna.

Kufa : nie za długa.

Uzębienie : regularne o dokładnym zgryzie nożycowym, to znaczy, że siekacze szczęki przykrywają siekacze żuchwy przy ścisłym kontakcie, a ich ustawienie jest pionowe. Zęby są dobrze rozstawione, a szczęka i żuchwa są tej samej długości.

Oczy : Oczy średniej wielkości, ciemne, błyszczące o inteligentnym, żywym wyrazie. Ich ustawienie jest frontalne, piesek patrzy prosto przed siebie. Nie mogą być wyłupiaste. Powieki są ciemno pigmentowane.

Uszy : małe, w kształcie litery „V”, stojące, nie zanadto rozstawione, pokryte krótką sierścią, o intensywnie płowym zabarwieniu.

SZYJA : Dobrej długości.

TUŁÓW : zwarty.

Grzbiet : prosty.

Lędźwie : silne.

Żebra : umiarkowanie wysklepione.

OGON : jest zwykle kopiowany.

Ogon kopiowany: średniej długości, pokryty obfitym włosem o odcieniu błękitnym, ciemniejszym niż reszta tułowia. Szczególnie na koniuszku. Jest noszony trochę wyżej ponad linią grzbietu.

Ogon naturalny: sierść bogata, o błękicie ciemniejszym niż na reszcie tułowia, szczególnie na koniuszku. Jest noszony trochę wyżej ponad linią grzbietu. Tak prosty, jak to tylko możliwe. Jego długość pasuje do całości sylwetki psa.

KOŃCZYNY

KOŃCZYNY PRZEDNIE : proste, pokryte płowo-złotą sierścią, która jest nieco jaśniejsza na koniuszkach, a ciemniejsza u nasady. To podpalanie nie sięga wyżej niż łokcie.

ŁOPATKI : należycie skośne.

KOŃCZYNY TYLNE : oglądane od tyłu są zupełnie proste . Pokryte płowo-złotą sierścią, która jest nieco jaśniejsza na koniuszkach, a ciemniejsza u nasady. To podpalanie nie sięga powyżej kolan.

STAWY KOLANOWE : umiarkowanie kątowane.

ŁAPY : okrągłe.

PAZURY : czarne.

RUCH : Swobodny, o dobrym wykroku. Kończyny przednie i tylne kierują się prosto do przodu. W ruchu górna linia tułowia jest prosta.

OKRYWA WŁOSOWA

WŁOS : na tułowiu jest średniej długości, zupełnie prosty (nie falowany), błyszczący, w dotyku delikatny i jedwabisty, nie może być wełnisty. Obrost głowy długi, w soczysto płowozłotym odcieniu, na bokach głowy ciemniejszy, tak jak i u nasady uszu i na kufie, gdzie włos ma być bardzo długi. Podpalanie głowy nie powinno zachodzić na szyję. Z płowo-złotą okrywą głowy nie mogą się mieszać żadne włosy ciemne lub szare, tzw. osmolenia.

UMASZCZENIE : ciemnostalowo-niebieskie, a nie błękitno-srebrzyste, tzw. płaszczyk obejmuje ciało od guza potylicznego po nasadę ogona, nie może być na nim śladów sierści płowej, brązowej lub ciemnych nalotów. Na klatce piersiowej sierść jest intensywnie podpalana (płowa), błyszcząca. Ogólnie włosy płowe są ciemniejsze u swej nasady niż w połowie długości, a jeszcze jaśnieją na koniuszkach.

WAGA : Do 3,1 kg

WADY :  Wszelkie odstępstwa od powyższego wzorca powinny być traktowane jako wady i oceniane w zależności od ich stopnia oraz wpływu na stan zdrowia i dobre samopoczucie psa. Psy posiadające wyraźne wady fizyczne lub odchylenia psychiczne powinny być dyskwalifikowane. 

UWAGA : Samce muszą mieć dwa normalnie rozwinięte jądra, umieszczone w worku mosznowym.

Historia rasy Yorkshire Terrier

Historia powstania yorkshire terriera wiąże się północnymi rejonami Anglii, hrabstwami Yorkshire,Manchester i Leeds .

Anglia od dawnych czasów miała wybitne osiągnięcia w dziedzinie hodowli psów. Psy posiadały przedstawiciele wszystkich watsrw społecznych. Lecz wielkie psy i psy myśliwskie były dozwolone wyłącznie dla bogaczy. Prostym biednym ludziom nie wolno było posiadać dużych psów. Istniało więc zapotrzebowanie na małego mocnego psa obdarzonego nieco agresywnym charakterem, którego można było używać do zwalczania plag szczurów i myszy. W ten sposób rozwinęło się wiele ras terrierów. Niektóre z nich były przodkami obecnegoYorkshire terriera.

W latach 1860-1870, w okresie rewolucji przemysłowej szkoccy tkacze emigrowali do Anglii. Towarzyszyły im małe psy, głównie ClydesdalePaisley i Scottish terriery. Te właśnie rasy prawdopodobnie przyczyniły się do powstania Yorkshire terriera, ale nie można wykluczyć Manchester terrieraDandie dinmont terrieraSkye terriera i Maltańczyka. Yorków używano do tępienia szkodników w przędzy, wyrobach włókienniczych, później także w kopalniach i młynach. Anglicy z polowania swoich psów na szczury uczynili sport. Na niewielkiej arenie yorki musiały pokonać jak najwięcej szczurów w określonym czasie. Zwycięskie psy nabierały wartości i po zakończeniu kariery przynosiły zysk właścicielom jako reproduktory. Jednocześnie mówiono, że długa, jedwabista sierść Yorkshire terriera miała służyć tkaczom do wycierania utłuszczonych rąk podczas pracy. Może taka sytuacja miała miejsce, kiedy pies znajdował się pod ręką. Lecz znając żwawe usposobienie i temperament yorka, można mieć duże wątpliwości, iż psy tej rasy podczas długiego dnia pracy tkaczy, leżały bezczynnie służąc jedynie za wycieraczkę!

Najbardziej znanym i najważniejszym z punktu widzenia powstania rasy Yorkshire terrier, był Huddersfield Ben, urodzony w 1865 roku ze skojarzenia matka – syn. Okazal się on idealnym uosobnieniem tego typu rasy. Właścicielem psa był M.A Foster. Huddersfield Ben osiągał sukcesy na wystawach psów, odnosił doskonałe wyniki w konkursach dławienia szczurów i pozostawił po sobie liczną gromadkę pięknego potomstwa, które dalej przekazywało jego typowe cechy i wyznaczyło wygląd i wizerunek rasy: rodzaj włosa, ubarwienie i cechy charakteru, które yorki do dziś zachowują. Jednak aby dostosować się do upodobań właścicieli kopalń i wiekich dam, kiedy ta rasa trafiła na salony miejskie i dworskie, wzrost i wielkość Yorkshire terriera musiały ulec zmianie. Hodowcy starali się uzyskiwać każdorazowo mniejsze pieski o obfitszym i dłuższym owłosieniu. W miejsce podłużnej, 8-kilogramowej sylwetki Bena, drogą selekcji otrzymano kwadratowego 3-kilogramowego yorka. Pierwszy wzorzec rasy Yorkshire terrier był opracowany w 1898 roku.

To, co w rasie Yorkshire terrier jest całkowicie nietypowe dla miniaturowych psich ras to fakt, że nie powstała ona wskutek kaprysów dam. York wywodzi się z najuboższych dzielnic robotniczych. Stąd w charakterze psów tej rasy odnajdujemy takie cechy, jak: zuchwałość, żądza działania i duch walki. Dopiero później york został odkryty przez wyższe warstwy społeczne, które uczyniły go jednym z najbzrdziej ulubionych piesków salonowych.

Obecnie Yorkshire terriery są bardzo popularną rasą na całym świecie, mają rzesze wiernych wielbicieli. 

Historia Yorkshire Terierów w Polsce nierozerwalnie wiąże się z osobą Pani Anny Fangor (dawniej Witalis), która sprowadziła do kraju z Anglii w 1967 roku pierwszego yorka. Była to suczka TINA QUEEN of Bouchard. Później dołączył pies z tej samej hodowli GENE of Bouchard. Suczki w hodowli Y.T Fangor zawsze były kryte najlepszymi psami świata.

{tab=Golddust Yorkshire Terrier|grey}KRAJ POCHODZENIA : Niemcy

xavis

GŁOWA:mała głowa

średnio-duży pysk

stojące uszy

średnio-duże oczy, brązowo-zielone aż po ciemnobrązowe

ciemna obwódka nosa, dopuszczalne różowe plamki

zgryz nożycowy

BUDOWA CIAŁA:zwarte, mocne i ładnie proporcjonalne ciało

nie za długie nogi

okrągłe łapy

różowa skóra ze złotymi plamkami

OGON:noszony elegancko

WŁOS:kolor biało-złoty, podział kolorów nieistotny, złotawy ton może, ale nie musi się zdecydowanie rozjaśniać u zwierzęcia dorosłego, także ma się wrażenie delikatnego pyłu i stąd nazwa Golddust=> złoty pył

długi włos

bujny porost

dopuszczalna struktura delikatna aż po mocną!

WYSOKOŚC W KŁĘBIE:od 20 do 25 cm

WAGA:do 5 kg -psy hodowlane mogą ważyć nieco więcej

HISTORIA RASY GOLDDUST YORKSHIRE TERRIER

Piękne złociste Yorki zwane Golddust Yorkshire Terier zostały wyhodowane w Niemczech.

Pierwsze golddusty urodziły się 14 pażdziernika 2007 roku, były to Anjali i Alicja GOLDSCHATZ VOM KLOSTERBACH wychodowala je Kirsten Sanchez-Meyer hod.Klosterbach z Niemiec, oficjalnie zostały zarejestrowane jako odrębna rasa Golddust Yorkshire Terier 12 grudnia 2007 roku

Golddust Yorkshire Terrier jest mutacją kolorystyczną Biewer Yorkshire Terriera, który z kolei jest odmianą kolorystyczną Yorkshire Terriera, wywodzącą się z mutacji genu przy której eumelanina jest produkowana i tylko częściowo odkładana w sierści.

Mutacja Golddust Yorkshire Terrier polega na tym, że eumelanina jest produkowana, ale w ogóle nie jest odkładana w sierści, w związku z czym tylko feomelanina okazuje się jako złoty odcień w pigmentowych miejscach.Golddust Yorkshire Terrier pojawił się bardzo szybko po ukazaniu się odmianyi kolorystycznej Biewera Yorkshire Terriera i był początkowo przyjęty w księgi hodowlane przez niektóre stowarzyszenia jako- „Biewer złoto- biały”. Niestety wtedy jeszcze nie zostało zauważone, że ma się do czynienia z niezależną, bardzo ciekawą odmianą kolorystyczną. Po pewnym czasie wyeliminowano złoto-białe zwierzęta z hodowli ponieważ nie odpowiadały one standardom Biewera Yorkshire Terriera, które nakazują trójkolorowość. W rodowodach zmieniano świadomie lub nieświadomie zapisy kolorów przodków, które brzmiały biało-złote, w niebiesko-biało-złote, co okazuje się być bardzo niefortunne. Aby dziś wyhodować z nich Golddust Yorkshire Terriera, konieczne są staranne badania by wyśledzić rzeczywiste kolory.Złoto białe osobniki, które występowały co jakiś czas (pamiętajmy, że niektóre Golddust Yorrkshire Terriery dotarły do hodowli jako „Biewer biało-złoty” zostały sprzedane jako błędne/felerne kolory.

Standardy Golddust Yorkashire Terriera odpowiadają poza kolorytem -Golddust Yorkshire Terrier jest bialo-złoty niezależnie od rozłożenia kolorów oraz wielkością Golddust Yorkashire Terrier ma dozwoloną wagę do 5 kg oraz standardom Yorkshire Terriera, którego istotę i wygląd on godnie reprezentuje. Poza właściwościami, które Golddust Yorkashire Terrier jako zwierzę wystawowe oraz hodowlane bezspornie posiada, jest on kochanym psem rodzinnym, który mimo jego niewielkich rozmiarów jest wytrzymałym, odpornym i odważnym towarzyszem. Lubi dzieci, jest ciekawy i nieustraszony, nie podatny na choroby .Jest pięknym złotym przedstawicielem Yorkshire Terriera.

Jako tzn. Goldspalter określa się zwierzęta fenotypu Biewer Yorkshire Terrier lub Yorkshire Terrier, które noszą genotypowo recesywny allel dla koloru Golddust.

 

Więc one same nie są Golddust Yorkshire Terrier, mogą jednak owy kolor poprzez kierowane kojarzenie przekazać tak swoim potomkom aby okazał on się fenotypowo. Wówczas są ci potomkowie Golddust Yorkshire Terrier. Ponieważ allel koloru Golddust jest recesywny, może on być przekazywany niewidocznie przez wiele generacji, i przez cały ten okres nie ujawni się , że jeden z rodziców jest nosicielem tego kolorytu.

 

Kolor zwierzęcia nosiciela może przy tym być „Back and Tan”, „Blue and Tan” lub „Tricolor”.

 

Fakt, że osobnik jest nosicielem tego allelu wskazuje zawsze przodka „złoto-białego”.

 

Ponieważ  jak już wcześniej wspomniano  ten allel jest recesywny, mógł on być przekazywany przez wiele generacji. W związku z tym znalezienie w rodowodzie osobnika fenotypowo charakterystycznego może być czasami niemożliwe. Wówczas, aby dowiedzieć się więcej, trzeba zasięgnąć tablic genealogicznych. W praktyce można potwierdzić istnienie tego allelu w osobniku poprzez kojarzenie homozygotycznego „nosiciela złota” (tzn. fenotypowego Golddust Yorkshire Terrier) z przyjmującym nosicielem.

 

Jeżeli w generacji F1 otrzymamy Golddust Yorkshire Terrier, to istnienie allelu jest potwierdzone, wspominany osobnik jest zatem Goldspalter.

 

Przykład 1

Matka fenotypu „Golddust”, genotypu homozygotyczny „Golddust”

kojarzona z

Ojcem fenotypu „Golddust”, genotypu homozygotyczny „Golddust”

daje w Generacji F1 w 100% potomstwo fenotypu „Golddust”, genotypu homozygotyczny „Golddust”

 

Przykład 2

Matka fenotypu „Golddust”, genotypu homozyg. „Golddust”

kojarzona z

Ojcem fenotypu „Biewer”, genotypu homozyg. „Biewer”

daje w generacji F1 w 100% potomstwo fenotypu „Biewer”, genotypu heterozyg. dla „Golddust” i „Biewer” (zatem Goldspalter)

 

Przykład 3

Matka fenotypu „Golddust”, genotypu homozyg. „Golddust”

kojarzona z

Ojcem fenotypu „Biewer”, genotypu heterozyg. dla „Biewer” i „Golddust”

daje w generacji F1 potomstwo fenotypu „Biewer” i fenotypu „Golddust” w stosunku 1:1

2 szczenięta na 4 byłyby genotypu homozyg. „Golddust” (także fenotypu „Golddust”)

a 2 byłyby fenotypu „Biewer” (ale genotypu heterozyg. dla „Biewer” i „Golddust” zatem Goldspalter)

 

Przykład 4

Matka fenotypu „Biewer”, genotypowo homozyg. „Biewer”

kojarzona z

Ojcem fenotypu „Golddust”, genotypu homozyg. „Golddust”

daje w generacji F1 w 100% potomstwo fenotypu „Biewer”, genotypu heterozyg. „Golddust” i „Biewer” (zatem Goldspalter)

 

Przykład 5

Matka fenotypu „Biewer”, genotypu heterozyg. dla „Biewer” i „Golddust”

kojarzona z

Ojcem fenotypu „Golddust”, genotypu homozyg. „Golddust”

daje w generacji F1 potomstwo fenotypu „Biewer” i fenotypu „Golddust” w stosunku 1:1

2 na 4 szczeniaki byłyby genotypu homozyg. „Golddust” (zatem również fenotypu „Golddust”) a

2 byłyby fenotypu „Biewer” (genotypowo ale heterozyg. dla „Biewer” i „Golddust” zatem Goldspalter)

 

Przykład 6

Matka fenotypu „Biewer”, genotypu heterozyg. dla „Biewer” i „Golddust”

kojarzona z

Ojcem fenotypu „Biewer”, genotypu heterozyg. dla „Biewer” i „Golddust”

daje w generacji F1 potomstwo fenotypu „Biewer” i fenotypu „Golddust” w stosunku 3:1,

1 na 4 szczeniaki byłby genotypu homozyg. dla „Golddust” (zatem również fenotypu „Golddust”)

3 szczeniaki byłyby fenotypu „Biewer” (ale 2 byłyby genotypu heterozyg. dla „Biewer” i „Golddust” zatem Goldspalter, jeden szczeniak byłby genotypu i fenotypu homozyg. „Biewer”)

 

Przykład 7

Matka fenotypu „Golddust”, genotypu homozyg. „Golddust”

kojarzona z

Ojcem fenotypu „Black and Tan” lub „Blue and Tan”, genotypu heterozyg. dla „Black lub Blue and Tan” i „Golddust”

daje w generacji F1 potomstwo fenotypu „Black lub Blue and Tan” i fenotypu „Golddust” w stosunku 1:1,

2 z 4 szczeniąt byłyby genotypu homozyg. dla „Golddust” (zatem również fenotypu „Golddust”) i

2 byłyby fenotypu „Black lub Blue and Tan” (ale genotypu heterozyg. dla „Black and Tan” i „Golddust” zatem Goldspalter)

 

Przykład 8

Matka fenotypu „Biewer”, genotypu heterozyg. dla „Biewer” i „Golddust”

kojarzona z

Ojcem fenotypu „Black and Tan” lub „Blue and Tan”, genotypu heterozyg. dla _Black lub Blue and Tan” i _Golddust”

daje w generacji F1 potomstwo fenotypu _Biewer” i fenotypu _Black lub Blue an Tan” jak i równiez fenotypu _Golddust” w stosunku 1:2:1,

1 z 4 szczeniąt byłby genotypu homozyg. dla „Golddust” (zatem również fenotypu „Golddust”)

2 byłyby fenotypu „Black lub Blue and Tan” (1 z nich byłby genotypu heterozyg. dla „Black lub Blue and Tan” i „Golddust” zatem Goldspalter”, 1 szczeniak byłby heterozyg. dla „Black lub Blue and Tan” i „Biewer” w związku z tym NIE jest on Goldspalter ale Biewerspalter)

 

Przykład 9

Matka fenotypu „Black and Tan” lub „Blue and Tan”, genotypu heterozyg. dla „Black lub Blue and Tan” i „Golddust”

kojarzona z

Ojcem fenotypu „Black and Tan” lub „Blue and Tan”, genotypu heterozyg. dla „Black lub Blue and Tan” i „Golddust

daje w generacji F1 potomstwo fenotypu „Black lub Blue and Tan” jak i również fenotypu „Golddust” w stosunku 3:1,

1 z 4 szczeniąt byłby genotypu homozyg. dla „Golddust” (zatem również fenotypu „Golddust”)

3 byłyby fenotypu „Black lub Blue and Tan” (2 z nich byłyby jednak heterozyg. dla „Black lub Blue and Tan” i „Golddust” zatem Goldspalter 1 byłby jednak homozyg. dla „Black lub Blue and Tan” w związku z czym NIE byłby Goldspalter ale tylko reproduktorem „Black lub Blue and Tan”)

 

Przykład 10

Matka fenotypu „Biewer”, genotypu homozyg. „Biewer”

kojarzona z

Ojcem fenotypu „Biewer”, genotypu heterozyg. dla „Biewer” i „Golddust”

daje w generacji F1 w 100% potomstwo fenotypu „Biewer”, genotypu heterozyg. dla „Golddust” i „Biewer” (zatem Goldspalter)

 

Przykład 11

Matka fenotypu „Biewer”, genotypu homozyg. „Biewer”

kojarzona z

Ojcem fenotypu „Black and Tan” lub „Blue and Tan”, genotypu heterozyg. dla „Black lub Blue and Tan” i „Golddust”

daje w generacji F1 potomstwo fenotypu „Black lub Blue and Tan” i fenotypu „Biewer” w stosunku 1:1,

2 szczeniaki z 4 byłyby genotypu fenotypowo „Biewer” i genotypu heterozyg. dla „Biewer” i „Golddust” (zatem Goldspalter) i

2 byłyby fenotypu „Black lub Blue and Tan” (genotypu ale heterozyg. dla „Black lub Blue and Tan” i „Biewer” także NIE Goldspalter ale Biewerspalter)

 

Przykład 12

Matka fenotypu „Black and Tan” lub „Blue and Tan”, genotypu homozyg. dla „Black lub Blue and Tan”

kojarzona z

Ojcem fenotypu „Black and Tan” lub „Blue and Tan, genotypu heterozyg. dla _Black and Tan” I _Golddust”

daje w generacji F1 potomstwo w 100% fenotypu _Black lub Blue and Tan”,

2 szczenięta z 4 byłyby genotypu heterozyg. dla „Black lub Blue and Tan” i „Golddust” (zatem Goldspalter) a

2 byłyby homozyg. dla „Black lub Blue and Tan” także NIE byliby Goldspalter ale tylko reproduktorzy „Black lub Blue and Tan”

 

Przykład 13

Matka fenotypu „Biewer”, genotypu heterozyg. dla „Biewer” i „Golddust”

kojarzona z

Ojcem fenotypu „Black and Tan” lub „Blue and Tan”, genotypu homozyg. dla „Black lub Blue and Tan”

daje w generacji F1 w 100% potomstwo fenotypu „Black lub Blue and Tan,

2 szczenięta z 4 byłyby genotypowo fenotypu „Black lub Blue and Tan” ale genotypu heterozyg. dla „Black lub Blue and Tan” i „Golddust” (zatem Goldspalter)

2 byłyby fenotypu „Black lub Blue and Tan” (ale genotypu heterozyg. dla „Black lub Blue and Tan” i „Biewer” także NIE Goldspalter ale Biewerspalter)

UWAGA!

 

Opisane rodzaje dziedziczenia dotyczą tylko kojarzeń z „łaciatymi” (Pattern lub Irish) Golddust Yorkshire Terrierami. Jeżeli Golddust-rodzic jest jednolicie koloru Golddust, znajduje zastosowanie 3. prawo Mendla:

 

„Jeżeli krzyżuje się dwie istoty tego samego gatunku, które różnią się w dwóch cechach homozygotycznie, pojedyncze geny zostają rozmieszczone niezależnie. Przy zapłodnieniu mogą one przynieść nowe kombinacje.”

 

Oznacza to, że przy kojarzeniu osobnika jednolicie „Golddust” z osobnikiem „Biewer” który nie jest Goldspalter, mógłby się allel „jednokolorowości” połączyć z allelem koloru czarnego „Biewera”. Wynikiem tego moglibyśmy otrzymać znów szczeniaki „Black and Tan”, po mimo tego, że żaden z rodziców nie był fenotypu „Black and Tan”.

 

„Biewer” jest właściwie „Black and Tan” z częściowym zaburzeniem pigmentacji. Przy kojarzeniu mogą się objawić w związku z tym tylko szczeniaki fenotypu „Biewer” i „Black and Tan”-koloru, które byłyby genotypowo wszystkie Goldspalter.

{tab=Biro Yorkshire Terrier|grey}BIRO YORKSHIRE TERRIER

KRAJ POCHODZENIA:Niemcy

Wendy_2

Wendy von El Cassius Dio -Hodowla Victoria Benefit

 


Wygląd ogólny: długowłosy mały terrier, nosi bogatą szatę która rozkłada się z tyłu tworząc równy przedziałek na plecach. Kontur ciała powinien sprawiać wrażenie proporcjonalneji silnej budowy.

 

Zachowanie i temperament: wspaniały,czujny, inteligentny, pewny siebie pies .


Głowa: głowa powinna być raczej mała i płaska


Kufa: nie zadługa

 

Nos: w kolorze ciemnej czekolady(bardzo ważne)


Oczy: średniej wielkości w ciemnym kolorze o inteligentnym wyrazie

Uszy: małe, w kształcie litery V muszą być stojące, w górnej części ucha pokryte krótkim włosem

Uzębienie: zgryz nożycowy lub cęgowy, braki w zębach przedtrzonowych będą tolerowane

Szyja: krótka, nie bardzo silna

Ciało: bardzo kompaktowe z dobrze uformowanymi biodrami i poziomą linią górną grzbietu

Kończyny całkowicie proste. dobrze okryte włosem

Łapy: okrągłe, pazury czarne lub białe

Ogon: ogon nie kopiowany, z dużą ilością włosów. Noszony wysoko nad ciałem.

Kolor głowy: czekoladowo- biało-złoty najlepiej z symetrycznie rozłożonymi kolorami

Wysokość: do 22 cm

Waga: ok. 3,1 kg

Wady:

wszelkie odstępstwa od wzorca

- jasne oczy i obwódki oczu

- jasny nos/czarny nos

- klapnięte uszy

-przodo lub tyło zgryz

- kręcone lub faliste włosy 

HISTORIA RASY BIRO YORKSHIRE TERRIER

Nazwa rasy Biro pochodzi od dwóch pierwszych liter imion hodowców Birgit Rosner właściciel hodowli „From the Lightning Showboy” i hodowcy RobertoKrah właściciel hodowli „Art of Highclass”.

Rasa została zarejestrowana jako Biro w dwóch klubach w Niemczech w IBC i DHS

Pierwszy szczeniak Biro był suczką i nazwany został „High Class Relight Му Сhocolats Fire” . Urodziła się w hodowli «Art of Highclass» w miocie biewerów 01 grudnia 2004

Matka szczeniąt, Alisha vom Wasserschlobchen, urodziła czworo szczeniąt. Był to już czwarty miot tej suki, ale po raz pierwszy z taką niespodzianką. Trzy z nich to Biewery a czwarty szczeniak to Biro. Ten jeden szczeniak miał niesamowity kolor bo zamiast czarny lub niebieski miał oznaczenia koloru czekolady.

 

Ojcem szczeniąt był wybitny mistrz Uz Elsteraue von der.

Sześć tygodni później, 14stycznia 2005 roku inny Biro szczeniak urodził się w hodowli
„From the Lightning Showboy”

( obecnie ta hodowla już nie istnieje).

Suczkę nazwano Little Princess z Showboy Lightning. Matką szczeniąt była Ailine von Alkotmany, córka Wasserschlobchen vom Alisha , a ojcem był Uz von der Elsteraue.

 

Hodowcy tych obu hodowli postanowili zaangażować się w dalszą hodowlę tych psów mając na uwadze poprawę rasy, aby mogły istnieć te wspaniałe czekoladowo-białe Yorkshire Terriery.
Ogromne zasługi w tej sprawie należą się Pani Dagmar Przystaw, która to jest prezesem Niemieckiego Klubu IBC
(International Biewer Club) w którym został zarejestrowany pierwszy szczeniak Biro.